O Makabreskach

O Makabreskach

Makabreski to podkast z opowieściami na pograniczu historii oraz fantazji. Nawet najbardziej mroczna legenda ma w sobie ziarno prawdy, a my chcemy przyjrzeć się jej bliżej.

W naszych odcinkach wspólnym mianownikiem będzie szeroko pojęta groza bądź makabra. Profesja kata, czarownice, upiory, szubienice, zbrodnie i zarazy – takie zagadnienia będą tutaj się pojawiać.

Wprzód jednak oświadczam się: iż nie jestem ani z liczby tych, którzy wszystkim, ani z tych, którzy żadnej rzeczy nie wierzą. Owszem oba te gatunki ludzi, sądzę, być godne politowania. Wierzyć bowiem wszystko, znak jest słabego, nic nie wierzyć skażonego umysłu. (…)

Upiory są to, według powszechnego mniemania, ciała umarłych, niejakim, iż tak rzeknę, sposobem ożywione. Te nie czekając powszechnego zmartwychwstania, powstają z trumn przed czasem, z grobów wychodzą, na domy nachodzą.

Jan Bohomolec, „Diabeł w swojej postaci”, 1772 r.

Ludzkość nie porzuciła wiary w zaklęcia, duchy i złe siły, zmieniały się jedynie formy opowieści. Czucie i wiara od wieków idzie w parze ze szkiełkiem i okiem, nierzadko splatając się w jedność.

Podkastu słuchaj:

👉 Spotify: https://tinyurl.com/yc4e4rhd

👉 Apple Podcasts: https://tinyurl.com/yck2btrj

👉 Niedługo również w większości popularnych aplikacji

Żeby być na bieżąco śledź nasz na Facebooku:

👉 https://www.facebook.com/Makabreski

Kontakt:

📧 makabreski.podkast@gmail.com